Jak se dnes máme?
V euforii listopadu 1989 podlehli mnozí z nás iluzi, že konečně nastanou časy, kdy se ti schopní a pracovití budou mít po zásluze lépe, zatímco ti líní a neschopní půjdou o žebrácké holi a přestanou parazitovat na těch, kteří je musí živit. Inu, byla to neobvyklá doba, která nahrávala nejrůznějším představám, z nichž se nám sice některé splnily, ale některé se ukázaly být i pouhými iluzemi.
Utekla dlouhá řada let a jsme tam, kde jsme. Zčásti v situaci, ve které jsme si za oněch časů přáli být, zčásti ale také někde docela jinde. Někteří z nás si sice polepšili, ale to hlavně ti s dostatečně ostrými lokty a bez skrupulí, zatímco mnozí z nás se třeba mají i o poznání hůře než za oněch starých časů.
A tak tu panuje v otázkách našich životů nejednou skutečně značná pluralita názorů. Jež nás vlastně nejvíce odlišuje od předlistopadových dob, protože dnes už můžeme chválit či kritizovat cokoliv klidně i nahlas a obvykle i bez rizika následného postihu.
Někteří z nás si tak dnes žijí dobře, ne-li přímo skvěle. A když nastane situace opačná, tedy je to bída Nebankovní hypotéky nejednou aspoň zachraňují, co se zachránit dá, aby měl člověk aspoň co dát do úst a kde hlavu složit. Protože mnozí z nás nemají v současnosti, kdy už obvykle postrádáme jakékoliv záruky ze strany těch nahoře, na růžích ustláno, a to i když se třeba snaží sebevíc.
A proč si lidé v obtížné životní situaci berou právě ony nebankovní hypotéky? Je to vlastně prosté. Své jisté už dnes nemají ani finanční instituce, a tak se půjčky neobejdou bez záruk splácení, jež dávno přestaly být formalitou. A zatímco se jinde požaduje to, co nemohou lidé v tíživé situaci splnit, jako jsou dostatečné příjmy či čisté registry dlužníků, tady se jednoduše dá dát do zástavy nemovitost a rázem je vrácení peněz dost jisté na to, aby se už nemusely dělat drahoty.