Ovce jako živá sekačka
Posted On 19. 5. 2023
Siesta na zahradě o víkendu, znáte to? Dopoledne sekačka z jedné strany, odpoledne z druhé strany. Kam zmizel ten klid, když se tráva sekla za rosy ruční kosou? Je to způsobeno uspěchanou dobou nebo se nám jen nechce? Pořiďme si ovce jako živé sekačky a máme klid. Pokud máme oplocený pozemek, ovce se nám nedostanou na jiná místa, než která potřebujeme spást. Posbírají spadané ovoce a zůstává za nimi skvěle upravený trávník. Kromě toho našemu trávníku poslouží trus, který nechávají za sebou. Budeme muset dávat pozor, kam šlapeme, ale žádné kupované hnojivo nám takovou službu neudělá.
Ovečka není samotář, ale potřebuje stádo. Jinak ji uslyšíme hodně bečet. Je tedy dobré si pořídit 2 – 3 ovce v závislosti na velikosti pozemku. Jak zjistíme, kolik jich budeme potřebovat? Jednoduše si jich pořídíme méně a sledujeme, jestli stačí pozemek spásat. Postupně si můžeme pořídit další. Díky ovečkám se nemusíme starat o trávník, ale zase se musíme starat o ovečky.
Potřebují dostatek vody a stínu, můžeme je přikrmovat tvrdým chlebem, krmnou řepou, jablky nebo mrkví. Potřebují i tzv. minerální liz, který jim dodá sůl a spoustu minerálů potřebných pro jejich růst. Měli bychom pro ně mít také seno, podestýlku, veterinární péči, odčervování, očkování, stříhání a zastřihávání paznehtů. Ovečky bychom také neměli nechávat dlouho bez dozoru, aby se nám nepustili do keříků nebo jiných rostlin nebo aby si neublížily. Musíme je mít také zaregistrované, jinak nám hrozí několikatisícová pokuta za nelegální držení ovcí.
Co s nimi uděláme přes zimu, je na nás. Můžeme je ustájit ve stodole a krmit až do jara nebo pokud je nemáme kde ustájit, je to tvrdé, ale musíme je utratit a sníst. Skopové maso je bohaté na vitamíny B, zinek, železo, měď, hořčík a selen, má nízký obsah tuku, obsahuje bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Velmi oblíbené je v italské a francouzské kuchyni.