Rádio
Historie
Rádio nevzniklo najednou jako celý vynález. Jeho vývoj započal vynálezem elektrických součástek přes anténu až k samotnému přijímači. Už v roce 1873 James Maxwell přišel s principem šíření elektro magnetických vln. Poté roku 1895 byla sestavena vůbec první telegrafní stanice, jenž nepotřeboval k rozvodu signálu žádné dráty. Takto vývoj pokračoval až v roce 1907 proběhl bezdrátový hovor na vzdálenost neuvěřitelných 75 km. Již od 20. let minulého století jsou dostupné rozhlasové přijímače.
Šikovní lidé si je vyráběli i doma a mohli také poslouchat vysílání z velké části Evropy. Do Česka dorazil o něco později, ale brzy byl bohužel kvůli válce cenzurován. I přesto před rokem 1989 přenášeno vysílání ze západu. Určitě si někteří pamatují Rádio Svoboda nebo BBC. První zmíněné rádio bylo často rušeno rušičkami. Dokonce v těchto dobách zabili před rozhlasovou stanicí 15 lidí. Ti informovali obyvatele k odporu proti tehdejšímu režimu.
Fungování
Zvuk se přenáší pomocí dlouhých, středních a krátkých vln z antén. Ty se potom šíří na dlouhou vzdálenost prostorem. V minulosti byly nejpoužívanější střední vlny, protože dosáhly na opravdu dlouhou vzdálenost a mohlo v něm být více zařízení. Poté se začali používat nejvíce velmi krátké vlny s 30 až 300 MHz. Ty už se šíří jen do několika stovek km, ale může na něj být napojeno větší množství přístrojů. Dnes se hodně rozšiřuje družicové vysílání.
To už je složitější. Pohybuje se od družice s anténou, jenž obíhá okolo naší planety. Když se vrátíme k druhému zmíněnému vysílání vln, tak to má rozmístěno několik stanic. Každá frekvence se nazývá kmitočet. To je běžný název, který používáme dodnes při ladění rádia na oblíbenou rozhlasovou stanici. Tu musí přidělit Český telekomunikační úřad, protože by mohli o danou frekvenci být spory. Samozřejmostí je, že na jednom kmitočtu musí být jen jedna rádiová stanice.